Kedilerin Büyümesi Ne Zaman Durur?


Kedilerin Büyümesi Ne Zaman Durur?

Yavru kediniz büyürken ve siz onu izleye dururken sonunda yavaşlayacaklar ve yavru kedinizin büyümesinin ne zaman duracağını bilmek için kullanabileceğiniz birkaç işaret var.


Büyüyen Yavru Kedi için Zaman Çizelgesi


Her insan gibi her kedi de farklıdır. Yine de, çoğu yaygın ev kedisi, yetişkinliğe giden yolculuklarında büyük dönüm noktalarına yaklaşık aynı zamanda ulaşır.

• 3 ila 6 ay: Yavru kedilerin süt dişleri dökülmeye başlar ve yerini yetişkin dişlerine bırakır! (Bu, onların pisi defterine biraz diş eklemek için şansınız olabilir.)
• 4 ila 9 ay: Yavru kediler cinsel olgunluğa ulaşır. Dişiler oldukça genç kısırlaştırılabilir, ancak veterinerler erkek kedi yavrularını 5-6 aylık olana kadar kısırlaştırmayı beklemenizi önerir.
• 6 ay: Hızlı büyüme yavaşlamaya başlar. Yavru kediniz hala büyüyor olabilir, ancak bir gecede gözünüze iki katına çıkmış gibi görünmeyecekler!
• 9 ila 12 ay: Bu noktada, kediniz yetişkinlik boyutunun yaklaşık %95'i kadar olmalıdır - bu onların neredeyse tamamen büyüdüğünü gösterebilir ancak ergenlik dönemleridir.
• 18 ay: Bu, çoğu kedinin tam boyutlarına yaklaşık 12-14 pound ulaştığı zamandır. Sonunda beklediğin o kedi süveterini örebilirsin.😺
• 2 yıl: Kediler yetişkinliğe ulaşır. Bazı yetişkin kedilerin hala ne kadar aptalca davrandığına dayanarak, “olgunluğa ulaşmak” yanlış bir adlandırma olabilir, ancak 2 yaş, sosyal ve davranışsal olarak olgun oldukları noktadır.

Erkek ve Dişi Kediler

Erkek kediler tipik olarak dişilerden biraz daha büyüktür - veterinerlere göre yaklaşık %10 ila %15 daha büyüktür. Bu, erkek kedilerin genellikle 14 pound işaretine daha yakın olacağı ve büyümesi biraz daha uzun sürebilirken, birçok dişi kedinin daha küçük kalacağı ve tam boyutlarına daha erken ulaşabileceği anlamına gelir.

Yetişkin Kedi Mamasına Ne Zaman Geçilmeli

Çoğu yavru kedi, gençken eksiksiz bir açık büfe deneyimi yaşar! Büyüme hızları akıllara durgunluk verecek kadar hızlı olduğu için 6 aylık olana kadar son derece yüksek enerji gereksinimleri vardır. Bu, çoğu yavru kedinin serbest beslenmeden olabildiğince fazla yararlanacağı anlamına gelir. yavru kedi mamasıküçük kalplerinin istediği gibi! 6 aydan bir yaşına kadar, veterinerler günde üç öğün yemek verilmesini önerir. Tatbikatı biliyorsunuz - kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği.

Yaklaşık 10 ila 12 aylıkken, kedinizi yetişkin yemeği. Hala büyümekte olan büyük bir ırkınız varsa veya büyümeyi tamamlamış ve yüksek kalorili yavru kedi mamasını yemeye başlayan bir kediniz varsa, bu tahmin biraz değişebilir. Zamanının geldiğini kabul edip etmediklerini görmek için veterinerinize danışın.

Geçiş yapmaya hazır olduğunuzda, kademeli olarak geçiş yaptığınızdan emin olun. Kediler, en sevdikleri yemeğin elinden alınmasından hoşlanmazlar (ve biz de yapmayız), bu nedenle sevgili yavru kedi mamasını azalttıkça, her seferinde biraz yetişkin maması eklemeye başlamanız  yardımcı olur. Sorunsuz bir geçişin nasıl yapılacağına dair daha fazla tavsiye bulabilirsiniz.

😺😽

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu