Köpeklerde Karaciğer Yetmezliği Belirtileri


Köpeğinizin karaciğeri, vücutlarını detoksifiye ederken yiyecekleri ve hormonları metabolize etmeye yardımcı olur. Karaciğer hastalıktan muzdarip olduğunda işini yapmayı bırakabilir ve köpeğinizin çok hasta olmasına neden olabilir. Köpeğinizin karaciğeri çalışmayı durdurursa, iştahsızlık, kusma, ishal, sıvıyla dolu karın ve diş etlerinde ve gözlerde sarılık veya sararma olabilir.

Köpeklerde karaciğer yetmezliğine ne sebep olur?

Karaciğer yetmezliği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok koşuldan kaynaklanabilir:

İlaç Steroid olmayan antienflamatuarlar ve bazı nöbet ilaçları dahil olmak üzere bazı ilaçlar nadiren karaciğer yetmezliğine neden olabilir.
Toksinler Bitkiler ve diğer evsel ve çevresel toksinler karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Köpeklerde karaciğer yetmezliğine neden olan en yaygın bitki sago palmiyesidir. Bazı mavi yeşil algler ve bazı yabani mantar türleri de karaciğer yetmezliğine neden olabilir. 
Enfeksiyonlar Bazı bakteriyel enfeksiyonlar karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Bir örnek, rakun ve tilki idrarı yoluyla bulaşan bakteri benzeri bir organizma olan Leptospirosis'tir. Leptospirosis karaciğer yetmezliğine neden olabilir ve antibiyotiklerle tedavi edilir ve sıklıkla hastaneye kaldırılmayı gerektirir. 
Kanser Yeterince karaciğer tehlikeye girerse, tümörler karaciğer yetmezliğine neden olabilir


Köpeklerde karaciğer yetmezliği nasıl önlenir?

Karaciğer yetmezliği her zaman önlenebilir olmayabilir. Bununla birlikte, köpeğinizin karaciğer yetmezliğinden muzdarip olma şansını azaltmak için atabileceğiniz birkaç adım:

Bölgenizde karaciğer hastalığına neden olabilecek hastalık için aşı yapın.
Leptospirosis, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki köpeklerde karaciğer hastalığının yaygın bir nedenidir. Öncelikle tilkiler ve rakunlar tarafından taşınan bir spirokettir (bakteri benzeri organizma). Genellikle yıllık bir aşı ile önlenir. 
Köpeğinize yeni ilaçlar vermeye başladıktan sonra önerilen kan testlerini yaptırdığınızdan emin olun.
Nadir olmasına rağmen, bazı ilaçlar karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Veteriner hekiminiz, bu potansiyele sahip olabilecek bir ilaca başladıktan sonra genellikle bir kan testi önerecektir. 
Köpeğinizin ortamını mümkün olduğunca güvenli tutun.
Ksilitol (sakız ve fıstık ezmesinde bulunur), ev kimyasalları, bahçedeki mantarlar ve diğer zehirli bitkiler dahil olmak üzere çevredeki toksinleri uzaklaştırın. 

Köpeğinizin karaciğeri veya karaciğer hastalığının diğer olası nedenleri hakkında endişeleriniz varsa, veterinerinizle konuşun. Köpeğinizin laboratuvar çalışmasına ve yaşam tarzına dayalı bir plan oluşturmaya yardımcı olabilirler. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu