Köpeğinizi Ne Kadar Yürütmelisiniz?

 


Köpeğinizi günlük yürüyüşlere çıkarmak, neredeyse tüm köpekler için sayısız zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık yönünden yararı vardır. Yürüyüşler, köpeğinizin vücudu için iyi  egzersizdir. Yürüyüşler ayrıca ilginç kokuları koklayabilen, diğer insanlarla ve köpeklerle tanışabilen ve dışarıdaki büyük dünyayı keşfedebilen köpeğiniz için zihinsel olarak uyarıcıdır. Yürüyüşler evde uzun günleri bölebilir, can sıkıntısını hafifletebilir ve genel olarak daha mutlu ve  köpeğinizin daha rahat olmasını sağlayabilir. Köpeğinizi gezdirmek sizede iyi gelecektir. Köpekler gibi, insanlar da egzersiz ve zihinsel uyarım da dahil olmak üzere dışarıda yürüyüş yapmanın tüm faydalarından yararlanır.

Bazı köpekler korku, endişe veya başka sebeplerden dolayı uzun yürüyüşlere çıkmaktan hoşlanmazlar. Köpeğiniz için yürümenin iyi olup olmadığından emin değilseniz, veterinerinize danışın.

Köpeğinizi Ne Kadar Yürütmelisiniz?


Bu sorunun cevabı köpeğinizin yaşına, cinsine ve diğer faktörlere bağlıdır.

Yavru köpeklerin yetişkin köpeklere göre daha kısa yürüyüşlere çıkarabilirsiniz. Yavru köpeklerin çok fazla enerjisi vardır, ancak çok fazla dayanıklılıkları yoktur, bu nedenle kolayca yorulurlar. Yavru köpekler, tuvalet eğitimi ve tasma eğitiminde de yardımcı olacak sık ve kısa yürüyüşler yapmak daha iyidir. Yaklaşık beş ila 10 dakikalık kısa yürüyüşler yapmayı hedefleyin ve yavru köpeğinizi günde üç veya daha fazla kez yürüyüşe çıkarın.

Yaşlı köpekler genellikle genç yavrulardan daha uzun yürüyebilir, ancak birçok yaşlı, eklemlerinde ve kaslarında yaralanmaları önlemek için genç yetişkinlerden daha kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Kıdemli köpeğinizin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak, daha az dayanıklılığa sahip olabilir ve genç yetişkin bir köpeğe göre daha çabuk yorulabilir.

Yaşlılar için günde yaklaşık 20 ila 30 dakikalık bir veya iki yürüyüş yapmayı hedefleyin. Kıdemli köpeğiniz mükemmel durumdaysa, devam etmek istiyorsa ve daha uzun yürüyüşlere çıktıktan sonra topallama veya aşırı sertlik çekmiyorsa biraz daha uzun süre yürüyüş yaptırabilirisiniz.

Yetişkin köpekler, yavru köpeklerden ve yaşlılardan daha uzun yürüyüşlere çıkabilir. Köpeğinizin cinsine, vücut tipine ve kişiliğine bağlı olarak yürüyüşleriniz daha uzun veya daha kısa olabilir. Çoğu yetişkin köpek, onları götüreceğiniz kadar çok yürüyüşe çıkmaktan mutluluk duyar. Günde en az iki yürüyüş yapmayı hedefleyin ve zamanınız varsa fazladan bir iki yürüyüş yapmaktan korkmayın.

Chihuahuas, Maltese, Papillons, Pomeranians ve Yorkshire Teriyerleri gibi küçük ırkların genellikle daha kısa yürüyüşlere ihtiyacı vardır. Bu küçük bacakların, daha uzun bacaklı daha büyük bir köpekle aynı mesafeyi kat etmek için çok daha fazla hareket etmesi gerekiyor.

Boxer, bulldog, Fransız bulldog ve pug gibi içe itilmiş yüzleri olan brakisefalik ırklar da daha kısa yürüyüşler gerektirebilir. Bunun nedeni, bu sevimli kısa burunların, özellikle egzersiz sırasında köpeğin nefes almasını zorlaştırabilmesidir.

Basset hound, Dachshund, Pembroke Welsh corgi ve scottish terrier gibi uzun sırtlı ve kısa bacaklı köpek ırkları, daha kısa yürüyüşlere ihtiyaç duyabilir, ancak bu, cinse ve bireysel köpeğe bağlı olacaktır. Bazı kısa bacaklı köpekler daha uzun yürüyüşlerde gayet iyi iş çıkarır, bu nedenle veterinerinizle konuşun ve köpeğinizin yeteneklerini buna göre ölçün.


Küçük köpekler, düz yüzlü köpek ırkları ve cüce köpek ırkları için günde iki kez yaklaşık 15 ila 30 dakikalık yürüyüşlerle başlayın. Köpeğinizin işini kolaylaştırmak için bu yürüyüşlere daha soğuk havalarda başlayın. Köpeğiniz yürümekten hoşlanıyorsa ve daha uzun yürümekten mutlu görünüyorsa, köpeğiniz aşırı yorulmadan önce her zaman durarak yürüyüşlerin uzunluğunu kademeli olarak uzatabilirsiniz.

Beagle, İngiliz springer spaniel, golden retriever ve Labrador retriever gibi orta ila büyük ırklar, köpeğin sağlıklı ve fiziksel olarak iyi durumda olması koşuluyla genellikle daha uzun yürüyüşlere çıkabilir. Bu ırklar genellikle orta ve uzun yürüyüşlere kolaylıkla çıkabilirler.

Athletic breeds, Australian shepherds, Siberian husky, vizsla ve Weimaraner gibi atletik ırklar hız ve dayanıklılık için üretilmiştir. Bu tür ırklar sadece daha uzun yürüyüşlerden zevk almakla kalmaz, evde sakin ve mutlu olmak için (ayrıca başka egzersizler) talep edebilirler.

Orta ve büyük ırklar ve özellikle atletik ırklar için günde iki kez yaklaşık 30 ila 60 dakikalık yürüyüşlerle başlayın. Köpeğinizin rahat ve heyecanlı göründüğü kadar yürüyüşlerin süresini ve sıklığını artırın.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu