Kara Kediler Hakkında 6 Büyüleyici Gerçek


Kara kedilerin ürkütücü bir ünü vardır ancak bu çok korkutucu olmayan kedilerin zengin bir geçmişi var. İşte en sevdiğimiz kara kedi gerçeklerinden bazıları!


#1: Kara Kedinin 22 Cinsi Vardır

Sadece bir tür kara kedi yoktur! düz siyah bir kürke sahip olabilen 22 farklı ırkı vardır. Görkemli Norveç Ormanı kedisinden büyüleyici Japon Bobtail'e kadar bir çok çeşitlilik gösterirler. Bu cinslerin çoğu başka kürk renklerine sahip olabilir - Bombay, her zaman saf siyah bir kürkü olan tek cinstir.

Bombay ırkı, 1950'lerde, kedi sevgilisi Nikki Horner'ın minyatür bir pantere benzeyen bir ev kedisi yaratmak için bir Amerikan Shorthair'i Sable Burmese ile çaprazlamasıyla doğdu. Bununla birlikte, yeni bir cins ve yepyeni bir kara kedi lejyonu tarih kitaplarına girdi!

#2: Bir Kara Kedinin Genleri Çok Güçlüdür!

Kedi genetiğine baktığınızda, siyah en baskın kürk rengidir. Bu, bir çift çiftleşen kedinin aralarında siyah kürk için bir çekinik gen bile varsa, siyah kürklü bebeklere sahip olmaları gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden kedilerde en yaygın kürk rengidir!

Neyse ki tüm bu siyah paltolar bazı güçlü avantajlarla geliyor. Kürklerinin siyah rengi, kedilerin gece avlanırken kamufle olmalarına yardımcı olur ve güneşte güneşlenirken sıcağı emmede onları daha da iyi hale getirir. Siyah kürkün genleri, bir dizi hastalığa karşı genetik dirençle geliyor gibi görünüyor!

#3: Kara Kedilerin Sarı Gözlere Sahip Olma Olasılığı Daha Fazla

Kara kedilere kürklerindeki tüm melanini veren aynı genler, gözlerine de kendilerine özgü kehribar rengini verir. Siyah kediler için en yaygın olan sarı gözler olsa da, kuralın istisnaları vardır! Daha açık renkli kürke sahip olma olasılığı daha yüksek olan bazı kedi ırkları da daha açık renkli gözlere sahip olabilir ve bu da yeşil ve hatta mavi gözlü olağandışı kara kediler üretir.

#4: Kara Kedilerin Kürkleri Renk Değiştirebilir

Siyah kediniz güneşleniyorsa, zamanla kürk renginin değiştiğini görebilirsiniz! Düz siyah görünseler de, bazı kara kediler siyah üzerine siyah bir tekir palto saklıyor. Güneş ışığı, kürklerindeki pigmenti parçalayarak paslı turuncu tekir çizgileri ortaya çıkarır.

Ayrıca kıdemli kara kedilerin, yaşlandıkça kürklerinde seçkin beyaz veya gri vurgular aldığını görebilirsiniz - gerçek bir onur nişanı!

#5: Şanssız İtibarları Orta Çağlardan Geliyor

Bu kediler aslında her zaman kötü şans olarak görülmedi! Aksine, birçok kültür bu kedilerin güçlü olduğunu düşündüler.Antik Mısırlılar onlara evcil hayvan ve  tanrı gözüyle bakmıştır.

Antik Yunanistan'da Hekate, büyücülük tanrıçası (ve diğer birçok şey) olarak görülüyordu. Cadılar ve kara kediler arasındaki ilişki, Papa Gregory IX'un kara kedilerin "şeytani" olduğunu ve hatta kılık değiştirmiş iblisler olabileceğini 1233 yılında ilan etmiştir.(alakası yok kardeş)

#6: Birçok Kültür Kara Kedilerin Şanslı Olduğuna İnanır

Dünyanın büyük bir kısmı geçmişin batıl inançlarını minnetle geride bıraktı ve bunun yerine kara kedilerin iyi şans getirdiğine inanıyor! Almanya, İskoçya ve Fransa gibi ülkerelerde onlar iyi talihin alametleri olarak görülüyor. İngiliz denizciler, eve güvenli bir şekilde dönmek (ve fareleri yakalamak) için yolculuklarında kara kedileri getirirdi.

Ayrıca insanlara aşkta şanş getirdiği söylenir. İngiltere'nin bazı bölgelerinde kara kedi, geline mutluluk ve iyi şans getirdiği söylenir ve geleneksel bir düğün hediyesi olarak verilebilir. Japonya'da birçok bekar kadın, kapılarına sevgi ve iyi talipler getirdikleri söylendiği için kara kedileri evlat edinir! (🤔)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu