İnsanların ve Köpeklerin İnanılmaz Tarihi


Köpekler bir sebepten dolayı insanın en iyi arkadaşı olarak bilinir - on binlerce yıldır yanımızdalar. Köpeklerin kısa bir tarihine dalalım.

45.000 Yıl Önce

Eski insanlar Avrupa'ya göç ettiklerinde, Neandertaller ve kurtlarla yiyecek ve barınak için rekabet ettiler. Kurtlar ve insanlar doğal rakipler olsa da, arkeologlar sürülerinden atılan kurtların insan topluluklarında müttefikler bulduğuna inanıyor. Kurtlar onları tehlikeye karşı uyardı ve karşılığında yemeklerini yediler - şimdi bu güzel (ve cömert) bir dostluğun başlangıcı.

31.700 Yıl Önce

Mietje Germonpré ve bir grup bilim insanı,eski bir canid kemiklerini Belçika'da bir mağarada buldular ve araştırmaları bunun bir kurt olmadığını gösteriyor. Diğer tarih öncesi köpeklere daha çok benziyor ve şu anda kurtların vahşi atalarından tamamen yeni ve farklı türlere evrimleşmesine dair elimizdeki en eski örnek.

15.000 Yıl Önce

Evcilleştirilmiş köpeklerin ilk kemikleri Batı Avrupa'daki fosil kayıtlarında yer almaktadır. Bu köpekler, bugün modern köpekler olarak tanıdığımız hayvanlara daha çok benziyor ve kanıtlar, davranışlarının da daha çok köpeğe benzediğini gösterdi. Evcil hayvanlardan (insan davranışına alışmış vahşi hayvanlar) evcil hayvanlara (arzuladığımız özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmış bir hayvan yaratmak için çok kuşaklı bir seçici üreme süreci) sıçradı.

12.500 Yıl Önce

Doğu Asya'daki fosil kayıtlarında evcilleştirilmiş köpekler görülmektedir. Paleogenomik ve biyo-arkeoloji uzmanı greger larson Oxford Üniversitesi'nden araştırmacılar, bunun tamamen ayrı bir köpek evcilleştirme örneği olduğuna inanıyor. Batı Avrupa ile Doğu Asya arasında herhangi bir yerde, 4.500 yıl boyunca evcil köpek fosillerinin asgari kanıtının, bir yerden diğerine göç etmelerini son derece olası kıldığını belirtiyor. Temel olarak, köpekler o kadar iyidir ki onları iki kez evcilleştirdik!

Görünüşe göre bu Asya köpek popülasyonu, dünyaya yayılırken egemen oldu - genetik araştırmalar, modern köpeklerin yalnızca %10'unun atalarını Batı Avrupa ırklarına kadar takip edebildiğini gösteriyor.

10.000 Yıl Önce

İlk Tarım Devrimi, yaklaşık 12.000 yıl önce, insan nüfusunun avcılık ve toplayıcılık yerine yerleşmeye ve çiftçiliğe başlamasıyla Orta Doğu'nun başladı. 2000 yıl ileri sarınca köpekler, bu yeni çiftçilik yaşam tarzına uyacak şekilde yetiştirildikleri için ilk kez iş sahibi oldular. Köpekler daha önce avlanmak ve sürülerini korumak için doğal içgüdülerine güvenirken, şimdi hayvancılık, çiftlik hayvanları koruma ve diğer özel roller için yetiştiriliyor.

9.000 Yıl Önce

En az 9.000 yıl önce Amerika'da gelişen bir köpek popülasyonu yaşıyordu.Genetik kanıtAmerikan kurtlarından değil, kara köprüsünden insanlarla birlikte Sibirya'dan Kuzey Amerika'ya göç eden atalarının ilk köpeklerinden oluşan bir popülasyondan evrimleştiklerini gösteriyor. Bir dizi yerli Amerikan köpek ırkı yaratmak için burada Amerika'da zamanla evcilleştirildiler. (Köpekler çok iyiydi, onları en az üç kez evcilleştirdik.)

Ne yazık ki, yerli Amerikan köpekleri neredeyse tamamen öldü ve 15. yüzyılda Avrupa köpekleriyle değiştirildi. Bu erken dönem Amerikan köpeklerinin yaşayan en yakın akrabaları, Alaska husky, Alaskan malamute ve Grönland köpeği de dahil olmak üzere Amerikan Arktik köpekleridir.

8000 Yıl Önce

Tarihsel kayıtlar, Basenji'nin ilk sözlerini gösteriyor: bugün hala en eski köpek ırkı. Afrika köpeği, eski atalarıyla diğer modern köpeklerden daha fazla ortak özelliğe sahiptir; havlamak yerine ulumaları ve yodel olmaları o klasik köpek kokusundan yoksun olmaları da dahil. Köpek dünyasının büyük-büyük-büyükbabaları olabilirler.

6.000 Yıl Önce

İlk şehirler, Mezopotamya'daki eski Sümerler tarafından kuruldu. 3300'de Sümerler köpeğin en popüler aksesuarlarını icat ettiler: tasma.

4000 Yıl Önce

Toto ve Lassie ekranlarımıza gelmeden çok önce, Sümerler ayrıca köpeklere pop kültürlerinde başrol oynadılar. “Gösteri Köpeği” ve “Köpek Neden İnsana Hizmet Eder” başlıklı eski tabletler önde gelen literatürdü. (Hâlâ kitaplara dönüştürülmesini bekliyoruz.) Sümerler köpekleri o kadar çok seviyorlardı ki, onları tanrılar panteonlarına dahil eden ilk kültür onlardı!

2.000 Yıl Önce

MS 43'te Roma Britanya'yı işgal ettiğinde, savaş alanında savaşçılarına katılan İngiliz köpeklerinin ne kadar güçlü ve vahşi oldukları karşısında şok oldular. Çok geçmeden Avrupa, savaş alanında ve kolezyumlarda savaşabilecek vahşi savaş köpekleri için doymak bilmez bir pazar geliştirdi.

Aynı zamanda Romalılar, şehrin en ateşli aksesuarı haline gelen küçük oyuncak köpekler de yetiştirdiler. 


1400 Yıl Önce

Hubert adında bir Fransız keşiş, hayatını farklı hayvanların kokularını takip etme konusunda uzmanlaşmış büyük av köpekleri yetiştirerek geçirdi.

270 Yıl Önce

Köpekler, 1750'lerde Paris'te bir körler hastanesinin personeli hastalarına yardım etmek için köpekleri eğitmeye başladığında, önemli bir iş daha kazandılar. 1819'da Avusturya, Viyana'daki Körlerin Eğitimi Enstitüsü'nün kurucusu Johann Wilhelm Klein, dünyanın ilk rehber köpek eğitim kılavuzunu yayınladı.

İnsanların ve köpeklerin tarihinde sayısız kayda değer an vardır, ancak açık olan şu ki, köpekler son 45.000 yıldır daimi yoldaşlarımız olarak kaldılar!

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu